Tarieven zaten ook in de VS sinds de Tweede Wereldoorlog in een netjes afgesloten doosje. De laatste 80 jaar werden ze niet of nauwelijks gebruikt. Alleen in extreme gevallen van dumping en massale verstoring werden ze bovengehaald. We zaten tot nu toe in een wereld van relatief grote vrijhandel met een trend waar nog meer vrijhandel in de pijplijn van de lopende internationale onderhandelingen zat.
Waarom haalt Trump dan het tariefwapen boven? Om het kort te houden. Het is een combinatie van bijkomende belastinginkomsten, een grote dosis politiek correct protectionisme en het afdwingen van lagere tarieven voor de eigen producten bij handelspartners. Met een combinatie van deze drie kan je heel wat druk en chaos veroorzaken. Zeker als je de grootste economische macht ter wereld bent.
De economische experten over tarieven
Eerste antwoord.
Tarieven zijn over het algemeen op macro economisch niveau negatief voor iedereen op de korte maar ook op de lange termijn. Nuance: voor sommige sectoren kunnen tarieven heilzaam zijn. Om te overleven, om werkgelegenheid te behouden en om als politicus te tonen dat je wel degelijk iets doet aan “deloyale” concurrentie. Meestal is dit een korte termijneffect en het resultaat is een tragere groei op de lange termijn.
Tweede antwoord.
Als je uitgaat van de veronderstelling dat de exporterende producent wel zijn prijs zodanig zal aanpassen dat hij geheel of gedeeltelijk het tarief zal “compenseren”, dan doe je natuurlijk een goede zaak als invoerend land.
Nuance: deze veronderstelling wordt in het merendeel van de tariefgevallen niet of nauwelijks gerealiseerd.
De meest voorkomende situatie is dus dat de eindprijs voor de consument omhoog gaat. Zeker als in dit eindproduct veel componenten zitten uit verschillende landen die ergens geassembleerd worden en ondertussen in het proces veel grenzen met tarieven verschillende keren moeten oversteken. Dan wordt het een cumulatief effect.
Voorbeeld van een iPhone van 500$. Op de achterkant van een iPhone staat “Designed by Apple in California. Assembled in China”. Gemiddeld is er 50$ van de 500$ Amerikaans . Op alle andere onderdelen zouden tarieven kunnen geheven worden. Hoeveel zal de prijs stijgen na de invoering van alle tarieven die nu aangekondigd werden? Tussen haakjes, in de handelsdeficitcijfers nemen de VS 500$ invoer vanuit China op want het finale product komt van daar.
Een ander stevig negatief effect is een eenmalige opstoot in de inflatie. Omdat de prijzen van de producten met een eenmalige sprong gelijk aan de hoogte van het tarief per product zullen stijgen. Daar zal iedereen zich moeten aan aanpassen wat ook een zekere tijd zal vergen.
Wat is de impact van tarieven op de financiële markten?
Alle bedrijven zullen zich moeten aanpassen of ze anticiperen nu al. Eerst kan er chaos zijn. Denk aan staal en onderdelen voor de auto-industrie en aan de auto-export zelf. Als belegger kan je met deze chaos niet aan de slag gaan. Je kan niets doen. Je moet gewoon rekenen op de flexibiliteit en de aanpassingskracht van de actoren op de markt. De grote partijen die wereldwijd opereren, zullen afhankelijk van hun product en sector hier voor- en/of nadelen van ondervinden. Zij kunnen ook delocaliseren of productie verschuiven of via een ander land distribueren om de tarieven te ontwijken. China kan Vietnam gebruiken om in te voeren in de VS. Veel bedrijven zullen uitzonderingen bij hun overheden proberen te bekomen om verschillende redenen. Met als gevolg dat iedereen even met iets anders bezig zal zijn dan gewoon alleen op de efficiëntste manier zaken doen.
Onzekerheid zal des beleggers deel zijn.
Een vertraging van de economische activiteit met een lagere groei van de economie of zelfs geen groei tot en met een recessie is een mogelijk scenario. Ook in dit soort omstandigheden moet je als belegger in de markt blijven. Veel schuilplaatsen zijn er trouwens niet in de markten en zoals je weet, raadt Cring nooit aan om te proberen de markt te timen door in en uit te stappen.
Er zijn altijd partijen die in deze onzekere tijden met alternatieve hoge gegarandeerde rendementen durven komen aanzetten. Soms in andere markten zoals bij vastgoed of private equity. Ook dit is van alle tijden. Blijkbaar zijn zij van oordeel dat de oorzaken van de financiële crash van 2008 ondertussen vergeten zijn en dat zij die techniek van toen weer 'fashionable' kunnen maken voor een nieuw publiek. Voor wie niet meer weet wat die crisis veroorzaakte: het was een kredietcrisis. Zolang de intresten op het geleende geld waarmee de producten gebouwd worden, ook effectief betaald worden is er geen probleem.
Kijk naar de rente op spaarboekjes om de beloofde garanties aan de realiteit te toetsen. Als het verschil tussen de rente op een spaarboekje en de beloofde garantie te mooi is om waar te zijn, dan is het niet waar.
Conclusie voor de belegger: rustig blijven. De hele tarievenoorlog als die er misschien aankomt, voorspelt niet veel goeds. De belegger zal hem moeten uitzitten.
Zou zelfs een heel klein beetje (tarieven)oorlog soms niet beter kunnen zijn?Vrij naar Noordkaap - Een heel klein beetje oorlog
Lieven Vandenmeersche
0475 23 93 97
Master in de personal financial planning
Antwerp Management School
Disclaimer
De informatie in deze tekst is alleen bedoeld als achtergrondinformatie voor de ontvanger en voor gebruik door hem. Ze werd opgesteld met de beste bedoelingen en zonder enige garantie op of streven naar correctheid en volledigheid. Cring heeft gegronde redenen om aan te nemen dat alle feitelijke informatie hierin waar is op de datum van de tekst. Het betreft geen beleggingsadvies, ook geen aanbeveling, en ook geen aanbod tot verkoop van enige dienst of product en het is niet bedoeld als een voldoende basis om een beleggingsbeslissing te nemen. Vooraleer te handelen op basis van informatie uit dit document, moet u zich afvragen of het geschikt is voor uw specifieke omstandigheden en indien geschikt, professioneel advies zoeken. Het is de verantwoordelijkheid van elke persoon die een aankoop wil doen om kennis te nemen van alle toepasselijke wetgeving en reglementering en die ook na te leven. Ongeoorloofde reproductie of verspreiding van dit materiaal is ten strengste verboden. Cring aanvaardt geen verantwoordelijkheid voor verlies resulterend uit het gebruik van de hierin bevatte informatie.