Kalmte !

Kalmte !

Met ruime dank aan David Booth, Founder en Chairman van Dimensional en zijn artikel uit de Financial Times van 2 april 2025.  In onzekere tijden is het altijd nuttig om iemand aan het woord te laten die niet alleen veel heeft meegemaakt en kan relativeren maar zijn mening is des te overtuigender omdat hij de principes hieronder beschreven ook rigoureus heeft toegepast wat ook de marktsituatie was.  

Nooit eerder geziene onrust of bekende soort van onrust? 

Wanneer markten zo onstabiel lijken als nu, is het begrijpelijk om je af te vragen: is het deze keer anders?

De vergelijking met COVID ligt voor de hand. Dat is onze laatste referentie. Het kan ook anders uitdraaien en dat zou dan nooit gezien zijn maar als referentie kunnen we alleen maar kijken naar hoe de markten de vorige crisissen aanpakten. 

Denk aan de VIX-index waar ik het de vorige  keer over had. De grafiek vertoont een erg hoge piek de laatste weken. Niet verwonderlijk want er waren uitzonderlijke dagen tussen met extreme, nooit geziene volatiliteit. 

Met dank aan CNBC - de piek van nu is nog niet zo hoog als die tijdens COVID
Met dank aan CNBC - de piek van nu is nog niet zo hoog als die tijdens COVID

Een snel herstel van de markten na een scherpe daling is ook zo een klassieker. Of dit zich ook binnen het jaar zal voltrekken zoals in 2020 weet niemand. Degenen die in paniek verkochten, misten een van de sterkste herstelperiodes ooit. Nu verkopen zou hetzelfde gevolg kunnen hebben. Elke periode van onzekerheid brengt zijn eigen unieke uitdagingen met zich mee, wat het moeilijk maakt voor beleggers om hun vertrouwen te behouden.

Toch anders nu? 

Tijdens gesprekken met beleggers wijzen sommigen op overheidsschuld, wereldwijde spanningen of nieuwe technologieën – allemaal terechte punten van zorg. Maar de geschiedenis toont aan dat markten iedere voorgaande "ongekende" uitdaging hebben overwonnen. Van de Grote Depressie en wereldoorlogen tot de inflatiecrisis van de jaren '70 en de Grote Recessie van 2008, markten hebben ze allemaal doorstaan.  Nu zou het om een crisis gaan door één man veroorzaakt en nooit eerder gezien...

Elke crisis kan als het einde van de wereld aanvoelen, maar het herstelfenomeen blijft opmerkelijk consistent. De ervaring uit de vorige decennia in de financiële wereld heeft ons consequent geleerd: we kunnen de toekomst niet voorspellen, maar ondanks onzekerheid hebben markten uiteindelijk zich hersteld.

Er zijn natuurlijk geen garanties, maar historisch gezien werkt het zo. Wanneer markten wild schommelen, is onze instinctieve neiging om iets te doen om onszelf te beschermen. Sommige beleggers halen hun geld weg totdat de dingen "rustiger" worden, maar dit instinct leidt meestal tot lagere rendementen dan wanneer je niets doet.

Blijf bij je Financieel Levensplan en bij je adviseur 

Dit betekent niet dat je nooit je investeringsmix moet aanpassen. Het is echter essentieel om te weten wanneer een verandering weloverwogen is, gebaseerd op levensgebeurtenissen, en wanneer het impulsief is, gedreven door angstige krantenkoppen. Het eerste is een verstandige financiële planning; het tweede lijkt meer op gokken.

Het helpt om onzekerheid te accepteren als de prijs voor kansen – hogere verwachte rendementen zijn de beloning voor het nemen van groter risico. Daarnaast is het cruciaal om investeringen af te stemmen op je leven, niet op de nieuwscyclus, en om partnerschappen te zoeken in plaats van voorspellingen. Samenwerken met een betrouwbare financieel adviseur kan helpen bij het creëren van een persoonlijk plan dat aansluit bij je doelen en waarden. Begrip van de marktdynamiek leidt tot betere beslissingen.

De kracht van de markt

Bedrijven blijven problemen oplossen en kansen creëren. Sommige ideeën slaan aan, andere niet. Beleggers worden beloond voor het nemen van een deel van dat risico. Doordat het risico wordt verspreid over duizenden bedrijven, biedt de aandelenmarkt positieve verwachte rendementen, zelfs als de economie vertraagt.

Markten hebben gemiddeld een rendement van ongeveer 10% per jaar, wat redelijk lijkt, gezien het risico. Succesvol investeren gaat over het kiezen van de juiste portefeuille – en de juiste attitude. Een gedisciplineerde aanpak helpt je om te gaan met onzekerheid zonder te bevriezen.

Beleggers die markten begrijpen, blijven vaak zitten tijdens volatiliteit en plukken de voordelen van de samengestelde intrest en van het herbeleggen van dividenden. Een belegger die in 1970 10.000$ in de S&P 500 investeerde en deze gewoon liet staan, zou die nu tot meer dan 3 miljoen $ hebben zien aangroeien, ondanks acht recessies, oorlogen, politieke omwentelingen en technologische revoluties. Dit is niet te danken aan geluk, maar omdat ze wisten dat de vraag niet is of onzekerheid opduikt, maar wel wat hun reactie moest zijn tegenover die onverwacht opduikende onzekerheid.  

Geniet nog van de Paasvakantie.

Tot volgende keer met meer (on)rust. 

Lieven 

0475 23 93 97

Master in de personal financial planning

Antwerp Management School

Disclaimer

De informatie in deze tekst is alleen bedoeld als achtergrondinformatie voor de ontvanger en voor   gebruik door hem.  Ze werd opgesteld met de beste bedoelingen en zonder enige garantie op of streven naar correctheid en volledigheid. Cring heeft gegronde redenen om aan te nemen dat alle feitelijke informatie hierin waar is op de datum van de tekst. Het betreft geen beleggingsadvies, ook geen aanbeveling, en ook geen aanbod tot verkoop van enige dienst of product en het is niet bedoeld als een voldoende basis om een beleggingsbeslissing te nemen. Vooraleer te handelen op basis van informatie uit dit document, moet u zich afvragen of het geschikt is voor uw specifieke omstandigheden en indien geschikt, professioneel advies zoeken. Het is de verantwoordelijkheid van elke persoon die een aankoop wil doen om kennis te nemen van alle toepasselijke wetgeving en reglementering en die ook na te leven. Ongeoorloofde reproductie of verspreiding van dit materiaal is ten strengste verboden. Cring aanvaardt geen verantwoordelijkheid voor verlies resulterend uit het gebruik van de hierin bevatte informatie.

Meest Recente Posts

Schrijf je hier in en ontvang steeds als eerste ons laatste nieuws per mail

In de kijker

Hoe kunnen wij je helpen?

Heb je nog vragen over CRING of wil je een afspraak maken? Aarzel dan niet om ons te contacteren!

Contacteer Ons